Regardless of the tiered pricing strategy you select, price calculations for weights that fall between thresholds and exceed your Weigh Heavy setting will always work the same way.
- Greenbits determines a price per gram based on the price p and weight w of the next-lowest threshold.
- The price per gram is multiplied by the quantity q entered at the Register. The resulting price is rounded to the nearest cent.
The formula can thus be expressed as:
(p / w)q
The examples below are based on a Weigh Heavy of 0.10 grams, and these pricing tiers:
Tier | 1g | 2g | 3.5g | 7g | 14g | 28g |
---|---|---|---|---|---|---|
Top Shelf |
$20 |
$35 | $60 | $100 | $175 | $300 |
Bottom Shelf |
$10 |
$17 | $30 | $50 | $85 | $150 |
1.12g of Top Shelf:
- Uses the price per gram of the 1g threshold ($20 per gram)
- 1.12 x 20 = $22.40
2.13g of Bottom Shelf:
- Uses the price per gram of the 2g threshold ($17 / 2g = $8.50 per gram)
- 2.13 x 8.50 = $18.11
4g of Top Shelf:
- Uses the price per gram of the 3.5g threshold ($60 / 3.5g = $17.1428 per gram)
- 4 x 17.1428 = $68.57
21g of Bottom Shelf:
- Uses the price per gram of the 14g threshold ($85 / 14g = $6.0714 per gram)
- 21 x 6.0714 = $127.50