FAQ: How Greenbits calculates prices for weights that fall between tiered pricing thresholds

Regardless of the tiered pricing strategy you select, price calculations for weights that fall between thresholds and exceed your Weigh Heavy setting will always work the same way.

  1. Greenbits determines a price per gram based on the price p and weight w of the next-lowest threshold.
  2. The price per gram is multiplied by the quantity q entered at the Register. The resulting price is rounded to the nearest cent.

The formula can thus be expressed as: 

(p / w)q

The examples below are based on a Weigh Heavy of 0.10 grams, and these pricing tiers:

Tier 1g 2g 3.5g 7g 14g 28g

Top Shelf

$20

$35 $60 $100 $175 $300
Bottom Shelf

$10

$17 $30 $50 $85 $150 

1.12g of Top Shelf:

  • Uses the price per gram of the 1g threshold ($20 per gram)
  • 1.12 x 20 = $22.40

2.13g of Bottom Shelf:

  • Uses the price per gram of the 2g threshold ($17 / 2g = $8.50 per gram)
  • 2.13 x 8.50 = $18.11

4g of Top Shelf:

  • Uses the price per gram of the 3.5g threshold ($60 / 3.5g = $17.1428 per gram)
  • 4 x 17.1428 = $68.57

21g of Bottom Shelf:

  • Uses the price per gram of the 14g threshold ($85 / 14g = $6.0714 per gram)
  • 21 x 6.0714 = $127.50
Was this article helpful?